„Skradzione pocałunki” / reż. François Truffaut / 20.01

Skradzione pocałunki plakat

KLUB FILMOWY AMBASADA

zaprasza serdecznie na spotkanie z filmem

„Skradzione pocałunki”
reż. François Truffaut

20 stycznia (wtorek) 2015 r., godz. 18.30

Kino Kosmos
ul. Sokolska 66, Katowice

„Skradzione pocałunki” Francois Truffauta to dzieło reżysera-humanisty, czołowego przedstawiciela francuskiej Nowej Fali. To zarazem trzecia, po „400 batach” oraz „Antoine i Colette” odsłona pięcioczęściowego cyklu, którego bohaterem stał się Antoine Doinel (w tej roli po raz kolejny Jean-Pierre Leaud), alter ego reżysera.

Ten na poły autobiograficzny cykl, w którym fakty z życiorysu samego Truffaut mieszają się z ekranową fikcją, stanowi znakomity przykład dojrzewania bohatera i zrośniętego z nim aktora. W „Skradzionych pocałunkach” obserwujemy wyrzuconego z wojska Antoine’a, wdającego się w bliższą relację ze skrzypaczką (w tej roli Claude Jade), z którą utrzymywał w czasie służby kontakt listowny oraz postawionego na progu romansu z mężatką. Truffaut z niezwykłą czułością portretuje bohatera mającego problemy z przystosowaniem się do życia w społeczeństwie, naprzemiennie tracącego oraz znajdującego kolejne posady w wyniku przypadkowych okoliczności. „Skradzione pocałunki” to lekka, subtelna komedia, która na przemian śmieszy i wzrusza. Dla wielu stanowi kwintesencje kina francuskiego.

4ae074bea77b6cea25866f124cd4367741b81551

Truffaut w nominowanym do Oscara filmie w ciekawy sposób nawiązuje do klasycznego kina amerykańskiego oraz twórczości wielbionego przez siebie Hitchcocka. Portretuje burzliwą młodość Doinela oraz najbardziej charakterystyczne miejsca francuskiej stolicy okresu kontestacji. Trwające równolegle do zdjęć zamieszki związane z dymisją ze stanowiska dyrektora Filmoteki Francuskiej Henriego Langloisa sprawiły, że to jemu dedykowano film czemu dano wyraz w nietypowej czołówce.

Sławomir Kruk

baisers-voles-1968-04-g

Prelekcję i dyskusję poprowadzi Sławomir Kruk – filmoznawca i politolog, koordynator programu festiwalu Ars Independent.

„Skradzione pocałunki”, reż. François Truffaut, FR 1968 90′, Blu-Ray

Plakat autorstwa Rafała Włodarka.

Reklamy